Hogy a homeopátia hatásos-e vagy sem, arról a mai napig megoszlanak a vélemények. Tény azonban, hogy egyre többen próbálják ki ezt az alternatív módszert egyes betegségek tüneteinek enyhítésére.
A homeopátia a legkevésbé sem újdonság: immár 200 éve, hogy Európában megszületett az elve. A német orvos-gyógyszerész, Samuel Hahnemann akkoriban épp a malária ellenszerének tartott kininnel kísérletezett. Rájött, hogy ha az ellenszerből egészséges ember igen nagy adagot szed be, akkor éppen a malária tüneteit fogja észlelni magán. Következtetéseivel így egyenesen úton jutott oda, hogy beteg embernél viszont a kisebb mennyiség gyógyító hatású lehet. Később finomította annyira a kísérleteit, hogy kiderült: minél alacsonyabb a gyógyszer hatóanyag-tartalma, annál erősebb a hatása. Ez tehát a homeopátia alapelve, vagyis hogy a hasonló a hasonlót gyógyítja. A gyógyszerekhez képest fontos különbség még a hatás iránya: a homeopátiás szerek nem a betegséget mulasztják el, hanem a szervezet öngyógyító képességét stimulálják. A homeopátiát szelíd gyógymódnak is nevezik, a kezelésnek ugyanis nincsenek melléhatásai, és a szerekhez nem is lehet hozzászokni.
Magyarországon homeopátiás terapeutaként csak végzett orvos praktizálhat. A terápia kezdetén az orvos a páciens együttműködésével feltárja a beteg személyiségét, valamint fizikai és lelki állapotát, majd ennek alapján állapítja meg az alkalmazandó szert. A homeopátiás szerek – melyekből ma már mintegy 3 ezer féle létezik – leggyakrabban apró tejcukor-golyócskák, amelyeket átitatnak a növényi, állati és ásványi eredetű hatóanyaggal, de porként és kenőcsként is találkozhatunk velük. Egyik legfontosabb jellemzőjük az úgynevezett potenciál. Az alapelv szerint a sorozatos hígítással és rázással a szer mérgező vagy toxikus hatásai elmúlnak, a vivőanyagok viszont megőrzik a hatóanyag tulajdonságait, ráadásul a sokszoros hígítást követően egyes anyagoknak egészen új gyógyító hatásai derülnek ki. A betűjelölések szerint a C-potencia százszoros, a D-potencia tízszeres hígítást jelent: vagyis ha a D6 jelzést látjuk, az annyit tesz, hogy az alapoldaton hatszor végeztek el tízszeres hígítást. Minél magasabb a szám, a homeopátia elve szerint annál hatásosabb a szer – vagyis a D6 sokkal hígítottabb formában tartalmaz hatóanyagot, mint mondjuk a D3.
Knock Knock (2015)
9 éve
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése